Aktualitet, 12 Shkurt 2023, 16:09

Bilanci tragjik/ Rritet me shpejtësi numri i viktimave në Turqi dhe Siri

XING

Bilanci tragjik/ Rritet me shpejtësi numri i viktimave në Turqi dhe

Numri i të vdekurve nga tërmetet e së hënës që goditën Turqinë juglindore dhe Sirinë veriore arriti në 33,179 të dielën, ndërsa kjo shifër pritët të rritet në ditët në vijim. Autoritetet thanë se më shumë se 92,600 njerëz të tjerë u plagosën nga tërmeti shkatërrues.

Edhe pse Turqia ka, në letër, kode ndërtimi që plotësojnë standardet aktuale të inxhinierisë së tërmeteve, ato zbatohen shumë rrallë, duke shpjeguar pse mijëra ndërtesa u rrëzuan në anën e tyre ose u rrëzuan poshtë mbi banorët, raporton Asociated Press.

Për këtë, zyrtarët turq të drejtësisë shënjestruan më shumë se 130 persona, të cilët dyshohet se janë përfshirë në abuzime me ndërtimet, madje disa prej tyre përfunduan në pranga. Nga ana tjetër ekipet e kërkim-shpëtimit janë në terren dhe po gërmojnë mbi pallatet e shembura me shpresën për të shpëtuar sa më shumë qytetarë, pavarësisht se me kalimin e orëve, shpresat për të mbijetuar sa vijnë dhe shuhen.

Burimi: Abc News